Kdo jsme a proč to děláme?
Proč to děláme?
Nechceme být lhostejní k situaci mimo rozvinuté země.
Jsme lidé, kteří vidí smysl svého myšlení a konání v pomoci druhým i přírodě.
Baví nás hledat cesty tam, kde by je jiný nehledal.
Těší nás, když se dokáží lidé spojit pro dobrou věc.
"Myslím, že nikdo z nás, kteří teď čtou tyto řádky, nikdy nepocítil opravdový nedostatek ... Možná právě proto nemusí všichni rozumět, proč zrovna Afrika, proč kola, proč humanitární a rozvojová pomoc obecně ... Děti v různých koutech světa se nerodí do blahobytu, v jakém žijeme my ve středu Evropy. Již od malička se potýkají s nejrůznějšími obtížemi, které si svobodně nezvolily a mnohdy je neumějí změnit či ovlivnit. Tak takové to mají i děti v Gambii. Tam, kam směřuje naše pomoc, mají děti obtížný přístup ke vzdělání. Do školy je to mnoho kilometrů, které děti každodenně zdolávají pěšky, což je stojí energii a čas. Není tak výjimkou, že je rodiče nechávají doma. Základy života se děti učí přirozeně nápodobou starších. Vzdělání, které ovlivňuje jejich budoucnost, jde však stranou. Darovanými koly od dárců z České i Slovenské republiky chceme těmto dětem umožnit cestu ke vzdělání. Pomáhat potřebným není povinnost, je to ctností otevřeného člověka. Pomáhat potřebným přináší své plody na mnoho stran. Z reakcí české společnosti na projekt Kola pro Afriku a obecně pomoc druhým vnímám, že otevřenost pro potřeby druhých v nouzi je přirozeností člověka, a to je skvělá zpráva."
Roman Posolda, jeden ze zakladatelů Kol pro Afriku
Jak to začalo?
Společnost Kola pro Afriku, o.p.s. byla založena v roce 2012 v Ostravě. Inspirací se staly charitativní organizace Jole Rider a hnutí Bicycles for Humanity, stejně tak osobní zkušenosti zakladatelů českého projektu, Romana Posoldy a Richarda Gazdy. Posláním organizace je prostřednictvím iniciativy české společnosti umožnit dětem v Africe cestu ke vzdělání. Tuto cestu dětem umožní kola, která darují lidé v ČR. Kola přivezená do Afriky podpoří celkovou gramotnost a větší možnost pracovního uplatnění i zvýšení občanského statusu místních lidí.
… naše mise v Gambii
|
… naše mise v České republice a na Slovensku
|
Jsme parta nadšených lidí, pro které je pomoc druhým přirozenou součástí života. Pomáháme dětem v Africe na jejich cestě ke vzdělání. K pomoci a vzájemné spolupráci vyzýváme a rádi poznáváme i druhé. Radost a vděčnost dětí v Gambii a jejich komunit nám za tu dřinu stojí.
Po vzoru Anglie jsme si našli a prošlapali specifickou cestu pomoci. Z dlouhodobého hlediska v ní vidíme podporu rozvoje gambijské společnosti a prevenci migrace. Vidíme v ní ale také pomoc sociálně znevýhodněným skupinám a přírodě v České republice.
Organizace byla založena jako obecně prospěšná společnost (o.p.s.) v roce 2012 v Ostravě. Zde dosud sídlíme. Kmenový tým je složený z necelé desítky zaměstnanců, je vedený správní radou pod dohledem rady dozorčí. Spolupracujeme s více jak stovkou dobrovolníků a partnerů po celé České republice, na Slovensklu a v Gambii.
Náš tým
Pociťuji vděčnost za tvořivé společenství, za vytváření soukolí, které šlape a je obohacující na mnoho stran. Nejen pomoc dětem v africké Gambii, ale nesporně i každé dobré konání pro kohokoliv a kamkoliv má svůj dobrý dosah. Je to cesta upřímného dávání se druhým. Vděčnost za to, že touha být pro druhé je stále součástí nás.
Email: roman.posolda@kolaproafriku.cz
Mobile: +420 605 418 456
Email: libuse.petrova@kolaproafriku.cz
Mobile: +420 733 736 962
ivan.sladecek@kolaproafriku.cz
Mobile: +420 731 594 864
Petr Cívela je ohromný sportovec a vytrvalec, je dvojnásobným mistrem ČR v dlouhém triatlonu, také účastníkem ME v dlouhém triatlonu. Spojil svůj vztah ke kolu a hlavně své umění oprav kol s Koly pro Afriku.
Vděčnost za vztah, který při cestě projektu s Peťou vznikl a přináší radost i užitek na mnoho stran.
Lukáš Sedláček je tichý, soustředěný člověk. Je také velmi šikovný cyklo mechanik, který si poradí s novými technologiemi jízdních kol, tak také velmi rád opravuje retro cyklistické kousky.
Lukáš byl ve svých mladších letech cyklista závodník. Život s kolem je tedy i jeho příběh.
Svou motivaci pro práci v KPA sděluje Lukáš takto:
"Od 15 let se točím kolem kol. V Kolech pro Afriku pracuji z lásky ke kolům. Tvořit s koly mě baví a naplňuje."
Děkujeme za spojení, které přináší zejména opravy darovaných kol pro benefiční e-shop www.kolaprokola.cz
Lukáš tak přináší Kolům pro Afriku a jejich aktivitám technickou oporu, také však finanční podporu z prodejů repasovaných second-handových kol.
Yunus je ve spojení s projektem Kola pro Afriku od roku 2014 (v Gambii registrovaná charitativní společnost Czech Bikes for Gambian Schools). Pro KPA/CBGS pracuje přímo v Gambii, kde má na starosti zejména práci na pobřeží. Jde o aktivity v souvislosti s vyzvednutím lodních kontejnerů s kolovým materiálem z přístavu, dále se věnuje podpoře cyklo mechaniků zapojených do projektu a v propojení na koordinátory ve vnitrozemí spolupracuje při distribuci jízdních kol do partnerských škol. Yunus komunikuje s hlavním partnerem projektu v zemi - Ministerstvem školství v Gambii. Vede pobřežní sklad cyklo materiálu odesílaného z ČR do Gambie. Yunus také spolupracuje při misích českého týmu v Gambii. Se svou rodinou nám poskytují zázemí pro pobřežní aktivity. Yunus se pro projekt stal hlavním propojovatelem s oblastí centrální Gambie (Central River Region - nejchudší region v zemi). Právě tato oblast se postupně stala ústředním bodem pozornosti kolového projektu a podpory místním dětem, cyklo mechanikům a od roku 2023 i pro spolupráci s místní věznicí Janjangbureh prison. Jednou z partnerských škol je i Jarumeh Koto, kde malý Yunus v časech minulých docházel. Nyní, již jako dospělý pomáhá školákům, jako byl kdysi on. Yunus vede také účetnictví společnosti CBGS a věnuje se i fundraisingovým aktivitám. V současné době při práci koordinátora dálkově studuje projektový management. Zároveň jako dobrovolník pomáhá holandské charitativní společnosti Caring4Mobility (C4M), zaměřené na místní postižené děti. Díky Yunusovi jsme i s touto společností v propojení, a to v přímé podpoře místním znevýhodněným dětem. Mezi Yunusovy zájmy patří lidská práva, politické dění a zdravý rozvoj Gambie, kterého se se svými zájmy i přímými aktivitami účastní. V roce 2017 navštívil Yunus i Českou republiku. Společně jsme podnikli několik přednášek pro veřejnost, zejména pro školáky a byl i součástí týmu KPA v půjčovně charitativních kol na Colours of Ostrava. Yunus je ženatý, se svou ženou Ma mají holčičku jménem Aja Fatou. Společně žijí v pobřežní oblasti Gambie, v části Salaji.
Email: ykomma@czechbikes.org | ykomma@gmail.com
Ousman je ohromný člověk, nejen výškou postavy (kousek přes 2m), ale hlavně srdcem a svou energií. S projektem je ve spojení již déle (je bratrem Yunuse - koordinátora projektu v Gambii). Plné zapojení do projektu v pozici terénního koordinátora však vykrystalizovalo při podzimní misi 2022. Ukázalo se, jak je úžasným a platným pro kolový projekt. Ousman je velmi pracovitý a ochotný člověk, přirozený učitel s citem pro děti, ale i ke komukoliv jinému. Je to vnímavý člověk, hovořící několika lokálními jazyky. Je tak užitečným překladatelem i pro ty, kdož nemluví místními jazyky. S Ousmanem je skutečně radost pracovat. Při montážních misích se věnuje finálnímu doladění kol, také maluje na kola registrační značky. V čase mimo mise rozváží náhradní díly do škol, spolupracuje se školními koordinátory, ale i s komunitami, kde může docházet ke zneužívání kol. Ousman je v pravidelném kontaktu se školami a snaží se, aby byl projekt ve školách zdravý. Od jara 2023 vede ve věznici Janjangbureh workshop s místními chlapy ve výkonu trestu. Společně se věnují naplétání kol pro školní kola a renovaci kol pro školáky partnerských škol. Ousman byl žákem nedaleké školy v Jarumeh Koto, poté studoval na učilišti GTTI na pobřeží Gambie. Se svou ženou Kumbou mají 4 děti jmény Ba Musa, Aisha, Fatima a malinká holčička Tata. Ousmanova rodina žije ve vesničce Manna, odkud pochází i jeho bratr Yunus. Při misích, v pohostinnosti místních přebýváme právě zde, odtud je blízko do všech partnerských škol. Do projektu je tak zapojen nejen Ousman, ale přirozeně i jeho děti a také žena Kumba, která nám pro vytrvalost v práci připravuje znamenité gambijské pokrmy. Láska k malé africké zemi se tak tvoří nejen laskavým a smysluplným tvořením s místními, ale v našem vnímání přichází i skrze srdečnost a dobroty ženy Ousmana Kumby.
Hlavní partneři organizace
Brussels Airlines patří k hlavním partnerům organizace díky dlouhodobé podpoře ve formě poskytování letenek do Gambie v rámci Brussels Airlines Foundation zdarma. Bez této pomoci bychom měli cestu na africký kontinent velmi ztíženou. Děkujeme.
Rubena, s.r.o. je partnerem Kol pro Afriku od samého počátku, kdy jsme začali přemýšlet o potřebě kvalitních náhradních dílů. Srovnání kvality plášťů a duší této české značky s těmi, které jsou běžně v Africe dostupné, je velmi vypovídající. Děkujeme za obutí pro kola, která se točí a přináší radost i užitek na mmnoho stran.
je hlavním logistickým partnerem pro zasílání kontejnerů do Gambie.
"Cokoliv, odkudkoliv a kamkoliv, po moři či vzduchem, malé či nadrozměrné."
To je přednost největší české společnosti v oboru námořních a leteckých přeprav.
Partnerství se posunulo v přátelství a ještě hlubší společnou cestu s manažerkou společnosti AIRSEA.
Paní Markéta Opavová se stala v roce 2023 předsedkyní Správní rady KPA.
GENERÁLNÍ PARTNER PROJEKTU KOLA PRO AFRIKU
Společnost Toptrans EU, a.s. je dlouholetým štědrým partnerem společnosti Kola pro Afriku.
Společná cesta přinesla ještě větší sblížení a podporu vznikajícímu Bike Centru (řemeslná škola) v nitru Gambie.
TOPTRANS se aktivně zapojuje do charitativních projektů a pravidelně podporuje organizace, které se zaměřují na pomoc potřebným. A to nejen na území, kde působí. Vedle České a Slovenské republiky je to například i Afrika, kde spolupracuje s obecně prospěšnou organizací Kola pro Afriku. „Svou sociální odpovědnost bereme vážně, proto se snažíme přispívat k pozitivním změnám ve společnosti,“ vysvětluje dobročinné aktivity Ilona Miteva, předsedkyně představenstva TOPTRANS.
DB Schenker patří mezi hlavní partnery vnitrostátní logistiky darovaných kol ze sběrných míst ČR do Centrálního skladu KPA v Ostravě.
Nebýt všech dobrých duší z organizace Nová šance o.s., naše kola by se určitě netočila tak, jako tomu dnes je. Spolupráce probíhá převážně v centrálním skladu v Ostravě Koblově. Velmi děkujeme za možnost užívat tyto prostory a veškeré společné aktivity, nakládky, atp. Děkujeme.
Již řadu let spolupracujeme s Věznicí Heřmanice v oblasti montáží a oprav darovaných kol. Vedení věznice velmi děkujeme za skvělou spolupráci. Právě zde se zářně naplňuje princip pomoci na mnoho stran.
HASIČI JSOU PROSTĚ ÚŽASNÍ!!!
HZS ČR pomáhá všude, kde je potřeba.
V Kolech pro Afriku pomáhají hasiči se svozy darovaných kol z různých koutů České republiky.
Společné cesty si velmi vážíme a děkujeme za ni.
Podpora Nadace ČEZ v rámci Charitativní akce Pomáhej pohybem
Poprvé v roce 2015, kdy návštěvníci Colours of Ostrava vyšlapali 52 355 Kč na vybavení dílen pro zpracování darovaných kol v centrálním skladu a ve věznici Heřmanice.
Podruhé v roce 2016, kdy si návštěvníci Colours of Ostrava kromě hudebních zážitků a zablácených bot odnesli také dobrý pocit z toho, že pomohli těm, kteří to potřebují.
Během Charitativní akce Nadace ČEZ Pomáhej pohybem na dobročinných kolech vyšlapali pro organizaci Kola pro Afriku 101 635 Kč. Šek Nadace ČEZ naší společnosti v sobotu 16.7. 2016 předala ředitelka festivalu Zlata Holušová spolu s generálním ředitelem ČEZ ESCO Kamilem Čermákem a generálním ředitelem ČEZ Korporátní služby Ivanem Lapinem.
Nadační příspěvek bude využit na přepravu dalších, přibližně 800 darovaných kol do Gambie. Zároveň z něj uhradíme speciální kurzy pro gambijské školní mechaniky, kteří se budou starat o tamější kolový park, a také servisní cyklistické vybavení školních dílen.
Potřetí v roce 2017, kdy se návštěvníci Colours of Ostrava na naši podporu zapojili do charitativní akce Nadace ČEZ Pomáhej pohybem přes mobilní aplikaci EPP. Tou nás podpořili při jakémkoli pohybu - při chůzi, na kole, při tanci atp. a díky nim jsme tak získali podporu 100 000,- Kč. Tato podpora byla tentokrát směrována na vylepšení pracovních podmínek v dílně centrálního skladu Kol pro Afriku v Ostravě Koblově. Částka 46 000 Kč bude využita na novou podlahu v dílnách, na nová okna, která přes zimu budou lépe izolovat teplo a novou elektroinstalaci, která je již v havarijním stavu. Další část finančních prostředků půjde na dovybavení dílny a cca. 30 000 Kč bude investováno do koupě náhradních dílů do Gambie.
Podpora Nadace ČEZ štědře přišla jako akční součást festivalu Colours of Ostrava v letech 2018, 2019. Návštěvníci roztočili Oranžová kola pomoci a bylo to znát.
A Nadace ČEZ šlape pro podporu projektu Kola pro Afriku i nadále. V roce 2023 jste na oranžových kolech Nadace ČEZ při Colours of Ostrava vyšlapali podporu 70.583 Kč. Při zatím posledním spojení v červenci 2024 v barevné Ostravě při Colours of Ostrava jste společně vyšlapali 70.275 Kč na podporu gambijských školáků v gambijském regionu Central River Region.
Úžasná jízda v tandemu pokračuje! Děkujeme vám všem, děkujeme Nadaci ČEZ.
Spolupráce Záchranného útvaru HZS ČR a projektu Kola pro Afriku započala rokem 2016.
HZÚ zachraňuje často ve velmi náročných a vypjatých situacích životy a majetky nás všech. Když je potřeba, jsou neodkladně na místě a řeší vše, co je potřebné.
Přesvědčili jsme o tom mnohokrát. Jsou to nepochybně skuteční hrdinové!!!
Hasiči v rámci projektu Kola pro Afriku sváží ze sběrných míst ČR darovaná jízdní kola k dalšímu zpracování. Toto spojení a podpora hasičů je pro projekt KPA nesmírně cenná a důležitá.
Záchranný útvar HZS ČR z Hlučína tisíce darovaných jízdních kol. DĚKUJEME
NADACE MOMENT - MOMENT prospěšný second hand
má své kořeny v anglické společnosti. Právě tam je koncept „charity shops“ doma. Do společnosti přináší velmi mnoho pozitivního, zjevného i na první pohled neviditelného. Tamní charity shops podporují malé i větší záměry, lokální či vzdálené, dávají lidem napříč věkem možnost smysluplného propojení v rolích dobrovolníků, v neposlední řadě přináší možnost nákupu, který nezatěžuje planetu.
MOMENT prospěšný second hand se stal se svými „charity shops“ zásadní podporou společnosti Kola pro Afriku a také dalších podobně laděných neziskových společností. MOMENT prospěšný second hand provozuje charitativní obchody. Výtěžek pro podporu záměrů partnerských charitativních organizací přináší z prodeje darovaných věcí, zejména oblečení, které prodejem vrací do života. MOMENT prospěšný second hand přináší nejen potřebné finance pro naplnění záměrů podporovaných společností, ale participuje na recyklaci a přináší ducha užitečnosti, a to z mnoha různých pohledů, přičemž hodnota dobrovolnictví je jednou z nich.
Advisio - podpora marketingu a reklamy
Teprve v tandemu s dárci, partnery a dobrovolníky je možné roztočit kolo, které mění sny ve skutečnost. Život s kolem je příběhem téměř nás všech. Od mala nás kolo posunuje, my na něm dosahujeme různých cílů a mnohdy právě na kole překonáváme i sami sebe. Projekt Kola pro Afriku právě díky kolům přinesl proměnu snů ve skutečnost 15 tisícům dětí v malé africké zemi. S oporou partnerů, jakým je společnost Advisio marketing s.r.o., je náš dosah skutečně znát. Advisio spojuje Kola pro Afriku s veřejností a pomáhá tak vytvářet štědrou a laskavou komunitu, která otevírá svou pozornost gambijským dětem na jejich cestě za vzděláním. Jsme vděční, že můžeme společně tvořit a měnit tak nesnáz lidí naší společné planety. Jsme vděční za podporu zvláště v oblastech, kde naše umění již nestačí. Právě tam nastupuje Advisio se svým uměním a chutí pomoci. Děkujeme za společnou cestu, vážíme si vaší blízkosti.
TV Noe je televizí dobrých zpráv. Můžeme to zcela potvrdit. Několikrát nás televize přizvala k zvěstování o tom, jak se projektu daří, kam zrovna vedou jeho cesty. Jejich zájem o projekt se tak plynule posunoval k divákům. Někteří nás svou štědrostí následovali a začali podporovat. Otevřeli sběrná místa, darovali kola, řekli dalším, o čem Kola pro Afriku jsou. TV Noe ve své typické štědrosti šla s námi od počátku, aniž bychom si to do hloubky uvědomovali. Byli s námi i u první nakládky kol. Následně vyslali do Gambie televizní štáb, aby zachytil, jaké je to při předávce jízdních kol tamním školákům. Pavel Zuchnický a Štěpán Lankočí přivezli obrazový materiál, který nám stále připomíná, jaké to bylo na počátku a s prvními českými koly v Gambii.
Setkání v TV Noe v pořadu Za obzorem