O další fundraisingové akci Sněhuláci pro Afriku jsem se dozvěděla od učitele základní školy pana Zdeňka Vašatky, který pro projekt Kola pro Afriku (KPA) dělá videa od samotného začátku. Tato fundraisingová aktivita podporuje projekt KPA. Jejím cílem je postavit sněhuláky ze sněhu vytvořené dětmi i studenty základních, středních a vysokých škol. Mnohdy jsou zapojeny i dětí ze školek.
V případě, že sníh v tuto dobu nenapadne, staví se sněhuláci z jakýchkoliv materiálů. Tato díla jsou pak vyfocena a na Facebooku se hlasuje pro nejlepšího sněhuláka. Vítězové získají symbolické ceny. Většinou medaile z čokolády, Fidorky nebo i nějaké jiné sladkosti. Žáci jsou tak motivováni pomáhat druhým. Jedná se i o získání financí na projekt KPA. Hlavní organizátorkou akce je Mgr. Michaela Böhmová, zástupkyně ředitele Gymnázia Ostravy Hrabůvky. Tato aktivita probíhá již na řadě škol díky nadšení této ženy. Bylo by dobré, kdyby se k této aktivitě přidaly i další školy.
O tom, co tato akce přinesla, jsem si povídala s Mgr. Böhmovou.
Jak Vás napadla myšlenka udělat akci Sněhuláci pro Afriku?
Aby mě projekt bavil, musí mít jiskru, akci, a jak by někdo podotkl, že učitelka se nezapře, musím v něm vnímat i ten hlubší smysl, někoho vést, něco mu ukázat, naučit, otevřít oči. A pak jsem taky chtěla něco paradoxního, originálního, což sníh ve spojení s Afrikou splňuje. Takže jsem vymyslela sněhuláky, kteří jak často říkám, pomáhají nejen dětem v Africe, ale i u nás.
Co Vás k tomu vedlo?
To už jsem vlastně popsala v předchozí otázce. A taky ten vnitřní neklid, plést si na sebe nějaký pořádný bič a poprat se s ním.
Jakým způsobem se zapojily jiné školy do této aktivity?
Již pátým rokem oslovujeme školy z celé republiky, aby ideálně v jeden den stavěly sněhuláky za symbolické startovné. A školy si to doplňují po svém - patroni na školách jsou skvělí, vymýšlejí spoustu doprovodných aktivit - besedy a výstavky o dětech v Africe, sněhulákovské karnevaly a soutěže, jarmarky.... Zapojují se nám děti od mateřských škol až po vysokoškoláky, děti s hendikepem, z dětských domovů - schopnosti a možnosti každého z nich jsou jiné, sněhuláci je však všechny spojují. A nejen děti, ale i dospěláky.
Jak jste jim pomohla s organizováním této aktivity?
Pro školy máme připraveny materiály, plakátky, nápady, které mohou použít, zveřejňujeme jejich fotky... Ale patroni jsou velmi nápadití a aktivní a zvládají vše sami. Svým elánem, ochotou, tolerancí, radostí mnohonásobně překonávají naše očekávání. A já jim za to moc děkuji. Bez jejich nadšené zpětné vazby by dnes už možná sněhuláci nebyli, ale stejně jako u běhů, a tady z mé strany ještě mnohem víc, nedá se nepokračovat.
Co bylo cílem uskutečnit tuto akci?
Cílem bylo spojit děti u nás na mnoha místech, učit je vnímat lidi kolem i daleko od nás, naučit je nebýt lhostejnými a nabídnout pomoc. Spojit děti ze dvou kontinentů, dětem v Africe pak pomoci prostřednictvím kol, přepraveným za takto získané peníze, ke vzdělání.
Kolik dětí se do toho zapojilo a jakým způsobem?
Zapojila se už zhruba tisícovka škol, některé každoročně, celkem odhadem 100 000 dětí, a to tak, že postavily, vyrobily sněhuláky, přispěly jakoukoli částkou.
Probíhá tato aktivita i nadále?
Letos právě startujeme pátý ročník Sněhuláků pro Afriku, a dokud nás budou školy podporovat, dokud v tom uvidí smysl, stejně jako já, budeme pokračovat. Nebo vymyslíme něco nového.
Jak se tato akce propaguje?
Platí zde totéž co u běhů pro Gambii - skromně, ale s nadšením. Máme web www.snehulaciproafriku.cz, máme vlastní Facebook, snažíme se oslovovat média, kontaktujeme školy... Kolem tří set škol se nám daří každoročně získávat, někdy více, jindy o něco méně, hodně závisí také na sněhových podmínkách v tom kterém roce. My jsme však vděčni za každou školu, za každého jednotlivce, který se nás rozhodne podpořit. A všem moc děkujeme.
Přihlašování do 5. ročníků bylo zahájeno: snehulaciproafriku.cz/novinky/21-a-je-to-tady-snehulaci-pro-afriku-2017
Dana Mičolová
Hlavní partneři organizace
Brussels Airlines patří k hlavním partnerům organizace díky dlouhodobé podpoře ve formě poskytování letenek do Gambie v rámci Brussels Airlines Foundation zdarma. Bez této pomoci bychom měli cestu na africký kontinent velmi ztíženou. Děkujeme.
Rubena, s.r.o. je partnerem Kol pro Afriku od samého počátku, kdy jsme začali přemýšlet o potřebě kvalitních náhradních dílů. Srovnání kvality plášťů a duší této české značky s těmi, které jsou běžně v Africe dostupné, je velmi vypovídající. Děkujeme za obutí pro kola, která se točí a přináší radost i užitek na mmnoho stran.
je hlavním logistickým partnerem pro zasílání kontejnerů do Gambie.
"Cokoliv, odkudkoliv a kamkoliv, po moři či vzduchem, malé či nadrozměrné."
To je přednost největší české společnosti v oboru námořních a leteckých přeprav.
Partnerství se posunulo v přátelství a ještě hlubší společnou cestu s manažerkou společnosti AIRSEA.
Paní Markéta Opavová se stala v roce 2023 předsedkyní Správní rady KPA.
GENERÁLNÍ PARTNER PROJEKTU KOLA PRO AFRIKU
Společnost Toptrans EU, a.s. je dlouholetým štědrým partnerem společnosti Kola pro Afriku.
Společná cesta přinesla ještě větší sblížení a podporu vznikajícímu Bike Centru (řemeslná škola) v nitru Gambie.
TOPTRANS se aktivně zapojuje do charitativních projektů a pravidelně podporuje organizace, které se zaměřují na pomoc potřebným. A to nejen na území, kde působí. Vedle České a Slovenské republiky je to například i Afrika, kde spolupracuje s obecně prospěšnou organizací Kola pro Afriku. „Svou sociální odpovědnost bereme vážně, proto se snažíme přispívat k pozitivním změnám ve společnosti,“ vysvětluje dobročinné aktivity Ilona Miteva, předsedkyně představenstva TOPTRANS.
DB Schenker patří mezi hlavní partnery vnitrostátní logistiky darovaných kol ze sběrných míst ČR do Centrálního skladu KPA v Ostravě.
Nebýt všech dobrých duší z organizace Nová šance o.s., naše kola by se určitě netočila tak, jako tomu dnes je. Spolupráce probíhá převážně v centrálním skladu v Ostravě Koblově. Velmi děkujeme za možnost užívat tyto prostory a veškeré společné aktivity, nakládky, atp. Děkujeme.
Již řadu let spolupracujeme s Věznicí Heřmanice v oblasti montáží a oprav darovaných kol. Vedení věznice velmi děkujeme za skvělou spolupráci. Právě zde se zářně naplňuje princip pomoci na mnoho stran.
HASIČI JSOU PROSTĚ ÚŽASNÍ!!!
HZS ČR pomáhá všude, kde je potřeba.
V Kolech pro Afriku pomáhají hasiči se svozy darovaných kol z různých koutů České republiky.
Společné cesty si velmi vážíme a děkujeme za ni.
Podpora Nadace ČEZ v rámci Charitativní akce Pomáhej pohybem
Poprvé v roce 2015, kdy návštěvníci Colours of Ostrava vyšlapali 52 355 Kč na vybavení dílen pro zpracování darovaných kol v centrálním skladu a ve věznici Heřmanice.
Podruhé v roce 2016, kdy si návštěvníci Colours of Ostrava kromě hudebních zážitků a zablácených bot odnesli také dobrý pocit z toho, že pomohli těm, kteří to potřebují.
Během Charitativní akce Nadace ČEZ Pomáhej pohybem na dobročinných kolech vyšlapali pro organizaci Kola pro Afriku 101 635 Kč. Šek Nadace ČEZ naší společnosti v sobotu 16.7. 2016 předala ředitelka festivalu Zlata Holušová spolu s generálním ředitelem ČEZ ESCO Kamilem Čermákem a generálním ředitelem ČEZ Korporátní služby Ivanem Lapinem.
Nadační příspěvek bude využit na přepravu dalších, přibližně 800 darovaných kol do Gambie. Zároveň z něj uhradíme speciální kurzy pro gambijské školní mechaniky, kteří se budou starat o tamější kolový park, a také servisní cyklistické vybavení školních dílen.
Potřetí v roce 2017, kdy se návštěvníci Colours of Ostrava na naši podporu zapojili do charitativní akce Nadace ČEZ Pomáhej pohybem přes mobilní aplikaci EPP. Tou nás podpořili při jakémkoli pohybu - při chůzi, na kole, při tanci atp. a díky nim jsme tak získali podporu 100 000,- Kč. Tato podpora byla tentokrát směrována na vylepšení pracovních podmínek v dílně centrálního skladu Kol pro Afriku v Ostravě Koblově. Částka 46 000 Kč bude využita na novou podlahu v dílnách, na nová okna, která přes zimu budou lépe izolovat teplo a novou elektroinstalaci, která je již v havarijním stavu. Další část finančních prostředků půjde na dovybavení dílny a cca. 30 000 Kč bude investováno do koupě náhradních dílů do Gambie.
Podpora Nadace ČEZ štědře přišla jako akční součást festivalu Colours of Ostrava v letech 2018, 2019. Návštěvníci roztočili Oranžová kola pomoci a bylo to znát.
A Nadace ČEZ šlape pro podporu projektu Kola pro Afriku i nadále. V roce 2023 jste na oranžových kolech Nadace ČEZ při Colours of Ostrava vyšlapali podporu 70.583 Kč. Při zatím posledním spojení v červenci 2024 v barevné Ostravě při Colours of Ostrava jste společně vyšlapali 70.275 Kč na podporu gambijských školáků v gambijském regionu Central River Region.
Úžasná jízda v tandemu pokračuje! Děkujeme vám všem, děkujeme Nadaci ČEZ.
Spolupráce Záchranného útvaru HZS ČR a projektu Kola pro Afriku započala rokem 2016.
HZÚ zachraňuje často ve velmi náročných a vypjatých situacích životy a majetky nás všech. Když je potřeba, jsou neodkladně na místě a řeší vše, co je potřebné.
Přesvědčili jsme o tom mnohokrát. Jsou to nepochybně skuteční hrdinové!!!
Hasiči v rámci projektu Kola pro Afriku sváží ze sběrných míst ČR darovaná jízdní kola k dalšímu zpracování. Toto spojení a podpora hasičů je pro projekt KPA nesmírně cenná a důležitá.
Záchranný útvar HZS ČR z Hlučína tisíce darovaných jízdních kol. DĚKUJEME
NADACE MOMENT - MOMENT prospěšný second hand
má své kořeny v anglické společnosti. Právě tam je koncept „charity shops“ doma. Do společnosti přináší velmi mnoho pozitivního, zjevného i na první pohled neviditelného. Tamní charity shops podporují malé i větší záměry, lokální či vzdálené, dávají lidem napříč věkem možnost smysluplného propojení v rolích dobrovolníků, v neposlední řadě přináší možnost nákupu, který nezatěžuje planetu.
MOMENT prospěšný second hand se stal se svými „charity shops“ zásadní podporou společnosti Kola pro Afriku a také dalších podobně laděných neziskových společností. MOMENT prospěšný second hand provozuje charitativní obchody. Výtěžek pro podporu záměrů partnerských charitativních organizací přináší z prodeje darovaných věcí, zejména oblečení, které prodejem vrací do života. MOMENT prospěšný second hand přináší nejen potřebné finance pro naplnění záměrů podporovaných společností, ale participuje na recyklaci a přináší ducha užitečnosti, a to z mnoha různých pohledů, přičemž hodnota dobrovolnictví je jednou z nich.
Advisio - podpora marketingu a reklamy
Teprve v tandemu s dárci, partnery a dobrovolníky je možné roztočit kolo, které mění sny ve skutečnost. Život s kolem je příběhem téměř nás všech. Od mala nás kolo posunuje, my na něm dosahujeme různých cílů a mnohdy právě na kole překonáváme i sami sebe. Projekt Kola pro Afriku právě díky kolům přinesl proměnu snů ve skutečnost 15 tisícům dětí v malé africké zemi. S oporou partnerů, jakým je společnost Advisio marketing s.r.o., je náš dosah skutečně znát. Advisio spojuje Kola pro Afriku s veřejností a pomáhá tak vytvářet štědrou a laskavou komunitu, která otevírá svou pozornost gambijským dětem na jejich cestě za vzděláním. Jsme vděční, že můžeme společně tvořit a měnit tak nesnáz lidí naší společné planety. Jsme vděční za podporu zvláště v oblastech, kde naše umění již nestačí. Právě tam nastupuje Advisio se svým uměním a chutí pomoci. Děkujeme za společnou cestu, vážíme si vaší blízkosti.
TV Noe je televizí dobrých zpráv. Můžeme to zcela potvrdit. Několikrát nás televize přizvala k zvěstování o tom, jak se projektu daří, kam zrovna vedou jeho cesty. Jejich zájem o projekt se tak plynule posunoval k divákům. Někteří nás svou štědrostí následovali a začali podporovat. Otevřeli sběrná místa, darovali kola, řekli dalším, o čem Kola pro Afriku jsou. TV Noe ve své typické štědrosti šla s námi od počátku, aniž bychom si to do hloubky uvědomovali. Byli s námi i u první nakládky kol. Následně vyslali do Gambie televizní štáb, aby zachytil, jaké je to při předávce jízdních kol tamním školákům. Pavel Zuchnický a Štěpán Lankočí přivezli obrazový materiál, který nám stále připomíná, jaké to bylo na počátku a s prvními českými koly v Gambii.
Setkání v TV Noe v pořadu Za obzorem