8. gambijská mise, kterou vrcholí další půlrok našeho společného snažení právě začala.
Návštěva Gambie před podzimní misí aneb bylo třeba domluvit další strategii.
Podzimní misi předcházelo týdenní intenzivní vyjednávání a nalezení srozumění o spolupráci na projektu s gambijským Ministerstvem pro základní a střední vzdělávání (MoBSE - Ministry of Basic and Secondary Education). S ministerstvem dlouhodobě spolupracujeme a po třech letech projektu v Gambii vyplynula potřeba nastavit nové principy, které podpoří udržitelnost projektu. Udržitelnost měříme zejména životností darovaných kol. Důležité je ale i porozumění povinnostem vyplývajícím z projektu pro jeho účastníky, tj. obdarované školy. Při jednání s ministerstvem se nám podařilo nastavit kontrolní mechanismy projektu v jednotlivých školách, dále kritéria rozdělování darovaných kol a motivační program pro již obdarované školy.
Jsme si vědomi odlišností v pojetí práce a povinností, neboť každá strana (ČR i Gambie) vychází z jiných prostředí. Ale ukazuje se, že existuje způsob, jak si můžeme porozumět a následně si vyhovět. Samozřejmě je k tomu potřeba trpělivost, otevřenost a připuštění, že "i jinak to může být správně".
Chtěli bychom připomenout, že darovaná kola neputují přímo do rodin, ale do škol, které je rozdělují následně dětem. Hlavní kritérium pro obdržení kola od českého dárce je vzdálenost domova od školy. MoBSE má cíl, a tím je dostupnost školy do 3 km. Realita za přáním stále silně zaostává. Mnoho dětí chodí do školy více jak 3 km dlouhou trasu. Některé děti vyučovací dny v týdnu vynechávají, nedostává se jim totiž na jízdné a vzdálenost do školy je příliš velká, aby ji děti absolvovaly denně pěšky.
O darovaná kola se v partnerských školách starají školní mechanici, kteří je udržují v co nejlepším stavu. Tito mechanici jsou projektem v Gambii placeni. Ve školách mají zázemí pro svou práci, z projektu obdrží servisní kufry s cyklo nářadím a pravidelně také náhradní díly. Každý školní mechanik prochází vzděláváním. Tento postup podporuje kvalitu projektu a je naprosto zásadní. Nastíněná péče o vztah s partnerskou školou je ještě hlubší. Bez péče o tento vztah by kola jezdila jen malou chvíli a počáteční radost z velkého daru by se rychle rozplynula.
Kolik kol je tentokrát na cestě?
27. září jsme naložili a na cestu vypravili 353 kol. Odjel "jen" jeden kontejner s koly - v pořadí patnáctý. V Gambii totiž zůstala ještě nerozdělena kola z jarní mise a tak dohromady bude v Gambii na podzim mnoho dalších šťastných dětí.
Co ještě do Gambie doručíme?
Do Gambie přivezeme dalších 10 servisních kufrů s cyklo nářadím pro školní mechaniky a také náhraní díly. Zejména pláště darované společností Mitas, a.s. Dále dovezeme 160 ručně šitých batůžků pro děti od dobrovolných švadlenek. Batůžky nebudou prázdné. Děti v nich najdou pastelky od dárců z Ostravy, Plzně a Nového Jičína. Obsahem kontejneru budou darované lékárničky a trika pro mechniky od společnosti RWE (od října Innogy). Ostravské fotbalové kluby poslaly do škol také kopačáky po kterých je tam poptávka.
Co je náplní mise?
- vyzvednutí kontejneru s koly v přístavu v Banjulu,
- rozdělení kol z jarní 7.mise - doplnění do počtu 100 kol v původních partnerských školách, které projektu rozumí a starají se o něj,
- rozdělení kol do nových partnerských škol,
- zaučení tzv. Cluster monitors (jedná se o motospojky reginálních školních ředitelů, kteří monitorují jednotlivé školy a budou nově dohlížet i na projekt Kola pro Afriku)
- odborný workshop pro původní mechaniky i pro nově vybrané (minimálně 4 vícedenní workshopy),
- školení školských partnerů a zástupců komunit původních škol i nově zapojených,
- účast na konferenci CCM pod záštitou tamního Ministerstva vzdělávání,
- a mnoho dalšího nepředvídatelného :-)
Kolik nás taková mise stojí a díky komu se může uskutečnit?
Přibližně 300 tis. Kč.
Chtěli bychom vyjádřit vděčnost všem, díky nimž se mise může uskutečnit: Nadaci ČEZ a Nadačnímu fondu Avast. Nemálo významný byl tentokrát i grant Nadace Divoké husy i výtěžek z Benefiční půjčovny kol na Colours of Ostrava. K zaplacení mise velmi přispívají i individuální dárci (formou veřejných sbírek do mobilních mincovníků či převodem na náš sbírkový účet).
Asi nejpodstatnějším zdrojem příjmů pro zabezpečení veškeré operativy jsou nám pak výtěžky ze dvou dobročinných second-handů MOMENT, o.p.s.
Celá mise by nemohla proběhnout bez samotných dárců kol, dárců cyklopotřeb a náhradních dílů, dále bez sběrných míst a jejich dobrovolných provozovatelů po celé ČR a bez logistických partnerů projektu KPA: Hasičský záchranný sbor ČR, TOPTRANS EU, a.s. a DB Schenker.
Do Gambie létáme na křídlech společnosti Brussels Airlines. Díky jejich nadaci B.foundation je pro nás cesta do Gambie méně nákladná.
Jménem gambijských dětí Vám všem děkujeme.
Hlavní partneři organizace
Brussels Airlines patří k hlavním partnerům organizace díky dlouhodobé podpoře ve formě poskytování letenek do Gambie v rámci Brussels Airlines Foundation zdarma. Bez této pomoci bychom měli cestu na africký kontinent velmi ztíženou. Děkujeme.
Rubena, s.r.o. je partnerem Kol pro Afriku od samého počátku, kdy jsme začali přemýšlet o potřebě kvalitních náhradních dílů. Srovnání kvality plášťů a duší této české značky s těmi, které jsou běžně v Africe dostupné, je velmi vypovídající. Děkujeme za obutí pro kola, která se točí a přináší radost i užitek na mmnoho stran.
je hlavním logistickým partnerem pro zasílání kontejnerů do Gambie.
"Cokoliv, odkudkoliv a kamkoliv, po moři či vzduchem, malé či nadrozměrné."
To je přednost největší české společnosti v oboru námořních a leteckých přeprav.
Partnerství se posunulo v přátelství a ještě hlubší společnou cestu s manažerkou společnosti AIRSEA.
Paní Markéta Opavová se stala v roce 2023 předsedkyní Správní rady KPA.
GENERÁLNÍ PARTNER PROJEKTU KOLA PRO AFRIKU
Společnost Toptrans EU, a.s. je dlouholetým štědrým partnerem společnosti Kola pro Afriku.
Společná cesta přinesla ještě větší sblížení a podporu vznikajícímu Bike Centru (řemeslná škola) v nitru Gambie.
TOPTRANS se aktivně zapojuje do charitativních projektů a pravidelně podporuje organizace, které se zaměřují na pomoc potřebným. A to nejen na území, kde působí. Vedle České a Slovenské republiky je to například i Afrika, kde spolupracuje s obecně prospěšnou organizací Kola pro Afriku. „Svou sociální odpovědnost bereme vážně, proto se snažíme přispívat k pozitivním změnám ve společnosti,“ vysvětluje dobročinné aktivity Ilona Miteva, předsedkyně představenstva TOPTRANS.
DB Schenker patří mezi hlavní partnery vnitrostátní logistiky darovaných kol ze sběrných míst ČR do Centrálního skladu KPA v Ostravě.
Nebýt všech dobrých duší z organizace Nová šance o.s., naše kola by se určitě netočila tak, jako tomu dnes je. Spolupráce probíhá převážně v centrálním skladu v Ostravě Koblově. Velmi děkujeme za možnost užívat tyto prostory a veškeré společné aktivity, nakládky, atp. Děkujeme.
Již řadu let spolupracujeme s Věznicí Heřmanice v oblasti montáží a oprav darovaných kol. Vedení věznice velmi děkujeme za skvělou spolupráci. Právě zde se zářně naplňuje princip pomoci na mnoho stran.
HASIČI JSOU PROSTĚ ÚŽASNÍ!!!
HZS ČR pomáhá všude, kde je potřeba.
V Kolech pro Afriku pomáhají hasiči se svozy darovaných kol z různých koutů České republiky.
Společné cesty si velmi vážíme a děkujeme za ni.
Podpora Nadace ČEZ v rámci Charitativní akce Pomáhej pohybem
Poprvé v roce 2015, kdy návštěvníci Colours of Ostrava vyšlapali 52 355 Kč na vybavení dílen pro zpracování darovaných kol v centrálním skladu a ve věznici Heřmanice.
Podruhé v roce 2016, kdy si návštěvníci Colours of Ostrava kromě hudebních zážitků a zablácených bot odnesli také dobrý pocit z toho, že pomohli těm, kteří to potřebují.
Během Charitativní akce Nadace ČEZ Pomáhej pohybem na dobročinných kolech vyšlapali pro organizaci Kola pro Afriku 101 635 Kč. Šek Nadace ČEZ naší společnosti v sobotu 16.7. 2016 předala ředitelka festivalu Zlata Holušová spolu s generálním ředitelem ČEZ ESCO Kamilem Čermákem a generálním ředitelem ČEZ Korporátní služby Ivanem Lapinem.
Nadační příspěvek bude využit na přepravu dalších, přibližně 800 darovaných kol do Gambie. Zároveň z něj uhradíme speciální kurzy pro gambijské školní mechaniky, kteří se budou starat o tamější kolový park, a také servisní cyklistické vybavení školních dílen.
Potřetí v roce 2017, kdy se návštěvníci Colours of Ostrava na naši podporu zapojili do charitativní akce Nadace ČEZ Pomáhej pohybem přes mobilní aplikaci EPP. Tou nás podpořili při jakémkoli pohybu - při chůzi, na kole, při tanci atp. a díky nim jsme tak získali podporu 100 000,- Kč. Tato podpora byla tentokrát směrována na vylepšení pracovních podmínek v dílně centrálního skladu Kol pro Afriku v Ostravě Koblově. Částka 46 000 Kč bude využita na novou podlahu v dílnách, na nová okna, která přes zimu budou lépe izolovat teplo a novou elektroinstalaci, která je již v havarijním stavu. Další část finančních prostředků půjde na dovybavení dílny a cca. 30 000 Kč bude investováno do koupě náhradních dílů do Gambie.
Podpora Nadace ČEZ štědře přišla jako akční součást festivalu Colours of Ostrava v letech 2018, 2019. Návštěvníci roztočili Oranžová kola pomoci a bylo to znát.
A Nadace ČEZ šlape pro podporu projektu Kola pro Afriku i nadále. V roce 2023 jste na oranžových kolech Nadace ČEZ při Colours of Ostrava vyšlapali podporu 70.583 Kč. Při zatím posledním spojení v červenci 2024 v barevné Ostravě při Colours of Ostrava jste společně vyšlapali 70.275 Kč na podporu gambijských školáků v gambijském regionu Central River Region.
Úžasná jízda v tandemu pokračuje! Děkujeme vám všem, děkujeme Nadaci ČEZ.
Spolupráce Záchranného útvaru HZS ČR a projektu Kola pro Afriku započala rokem 2016.
HZÚ zachraňuje často ve velmi náročných a vypjatých situacích životy a majetky nás všech. Když je potřeba, jsou neodkladně na místě a řeší vše, co je potřebné.
Přesvědčili jsme o tom mnohokrát. Jsou to nepochybně skuteční hrdinové!!!
Hasiči v rámci projektu Kola pro Afriku sváží ze sběrných míst ČR darovaná jízdní kola k dalšímu zpracování. Toto spojení a podpora hasičů je pro projekt KPA nesmírně cenná a důležitá.
Záchranný útvar HZS ČR z Hlučína tisíce darovaných jízdních kol. DĚKUJEME
NADACE MOMENT - MOMENT prospěšný second hand
má své kořeny v anglické společnosti. Právě tam je koncept „charity shops“ doma. Do společnosti přináší velmi mnoho pozitivního, zjevného i na první pohled neviditelného. Tamní charity shops podporují malé i větší záměry, lokální či vzdálené, dávají lidem napříč věkem možnost smysluplného propojení v rolích dobrovolníků, v neposlední řadě přináší možnost nákupu, který nezatěžuje planetu.
MOMENT prospěšný second hand se stal se svými „charity shops“ zásadní podporou společnosti Kola pro Afriku a také dalších podobně laděných neziskových společností. MOMENT prospěšný second hand provozuje charitativní obchody. Výtěžek pro podporu záměrů partnerských charitativních organizací přináší z prodeje darovaných věcí, zejména oblečení, které prodejem vrací do života. MOMENT prospěšný second hand přináší nejen potřebné finance pro naplnění záměrů podporovaných společností, ale participuje na recyklaci a přináší ducha užitečnosti, a to z mnoha různých pohledů, přičemž hodnota dobrovolnictví je jednou z nich.
Advisio - podpora marketingu a reklamy
Teprve v tandemu s dárci, partnery a dobrovolníky je možné roztočit kolo, které mění sny ve skutečnost. Život s kolem je příběhem téměř nás všech. Od mala nás kolo posunuje, my na něm dosahujeme různých cílů a mnohdy právě na kole překonáváme i sami sebe. Projekt Kola pro Afriku právě díky kolům přinesl proměnu snů ve skutečnost 15 tisícům dětí v malé africké zemi. S oporou partnerů, jakým je společnost Advisio marketing s.r.o., je náš dosah skutečně znát. Advisio spojuje Kola pro Afriku s veřejností a pomáhá tak vytvářet štědrou a laskavou komunitu, která otevírá svou pozornost gambijským dětem na jejich cestě za vzděláním. Jsme vděční, že můžeme společně tvořit a měnit tak nesnáz lidí naší společné planety. Jsme vděční za podporu zvláště v oblastech, kde naše umění již nestačí. Právě tam nastupuje Advisio se svým uměním a chutí pomoci. Děkujeme za společnou cestu, vážíme si vaší blízkosti.
TV Noe je televizí dobrých zpráv. Můžeme to zcela potvrdit. Několikrát nás televize přizvala k zvěstování o tom, jak se projektu daří, kam zrovna vedou jeho cesty. Jejich zájem o projekt se tak plynule posunoval k divákům. Někteří nás svou štědrostí následovali a začali podporovat. Otevřeli sběrná místa, darovali kola, řekli dalším, o čem Kola pro Afriku jsou. TV Noe ve své typické štědrosti šla s námi od počátku, aniž bychom si to do hloubky uvědomovali. Byli s námi i u první nakládky kol. Následně vyslali do Gambie televizní štáb, aby zachytil, jaké je to při předávce jízdních kol tamním školákům. Pavel Zuchnický a Štěpán Lankočí přivezli obrazový materiál, který nám stále připomíná, jaké to bylo na počátku a s prvními českými koly v Gambii.
Setkání v TV Noe v pořadu Za obzorem