Příspějte školákům v Gambii
Prodej kol Podpořit Sběr kol



Spolupráce se Slovenskem pokračuje. Byli jsme hosté Cyklokonference 2017

Trnava sa stala počas Cyklokonferencie 2017 hlavným mestom cyklistiky.Počas uplynulých dvoch dní, hostil slovenský Rím, už 9. ročník odbornej konferencie Cyklistická doprava 2017.

 

Počas prvého dňa mohlo vyše 90 účastníkov sledovať zaujímavé prednášky domácich ako aj zahraničných lektorovv priestoroch krásnej synagógy v malebnom meste Trnava.

Konferenciu otvorili slávnostnými príhovormi Marián Gogola (OZ MULICA), národný cyklokoordinátor Peter Klučka ako aj zástupca hostiteľského mesta viceprimátor Matej Lančarič.

Prvú sekciu začal Paul Robinsom, ktorý sa už vyše 15 rokov  venuje tréningu deti ako jazdiť na bicykli v premávke. Vzdelávací systém vo Veľkej Británii je celonárodný a nazýva sa Bikeability. Ide o jedinečný spôsob prípravy detí do premávky na bicykli.

 

Paul Robinson Bikeability

Druhú prednášku mali zástupcovia mesta Groningen z Holandska a to Erwin de Jager a Wilfred Ijdedema. Mesto, kde podiel cyklistov predstavuje 61 %, realizuje už niekoľko rokov systematické opatrenia na podporu cyklodopravy, ktoré ho radia medzi top cyklistické mestá.

Groningen cycling city

Tretiu prednášku mal vedúci územného plánovania Daniel Zöhler z mesta Bocholt, ktoré bolo zvolené za najcyklistickejšie mesto v Nemecku v skupine miest do 100 obyvateľov, čo môže byť inšpiráciou aj pre naše mestá. Mesto je zároveň aj zeleným mestom pre svoje opatrenia, ktoré realizuje.

Daniel Zohler Bocholt

Zástupcovia oboch miest potvrdili,že aj oni majú nedostatok peňazí,ale práve tento dôvod ich núti realizovať netradičné opatrenia pre cyklistov, ktoré skutočne majú pozitívny efekt na využívanie bicykla v meste.

Ďalšiu sekciu otvoril Jesus Freire z ECF. Ukázal akými rôznymi formami podporuje Európska cyklistická federácia cyklistov a aký vplyv má, či už na ekonomiku Európy alebo podporu cyklostratégie v EÚ ako aj mimo nej.

Jesus Freire ECF

Nasledovala prednáška Jaroslava Martinka z CDV, ktorý položil 12 otázok ohľadne potreby vytvorenia platformy pre lepšie mestá ako aj príklady z Českej republiky.

Jarda Martinek CDV

Technickú tému otvoril dopravný urbanista z Prahy Tomáš Cach, ktorý predstavil Nové technické podmienky pre navrhovanie cyklistických komunikácii v Českej republike. Veríme, že určite môžu predstavovať aj základ pre aktualizáciu tých slovenských.

Tomáš Cach

Cyklotrasy v okolí Spišskej Belej predstavil primátor Štefan Bieľak, ktorý inak vyzval na spoluprácu a vytvorenie spoločnej platformy medzi MVO a samosprávami pri presadzovaní zlepšovania cyklodopravy.

Štefan Bieľak Spišská Belá

Po obede pokračoval program workshopom Ako využiť kampane pre zlepšovanie udržateľnej mobility?

Štyria zástupcovia postupne ukázali akým spôsobom je možné propagovať udržateľnú mobilitu.

Jeremy  Simpson z REC hovoril o sile kampaní počas ETM v celej Európe ako aj fakte, že v posledných rokoch narastá počet miest, ktoré sa zapojili. Nás teší, že sa to deje aj na Slovensku.

Jeremy Simpson REC

Lowcostový prístup ukázal zástupca primátora mesta Trenčín Patrik Žák, ktorý názorným spôsobom ukázal ako je možné vytvoriť efektívnu kampaň v samospráve.

Patrik Žák Trenčín

 Zatvorená ulica, zaujímavé akcie ako aj problémy, ktoré uzatvorenie sprevádzali to boli aktivity počas ETM v Trnave, ktoré predstavila Kristína Marošová – koordinátorka pre udržateľnú mobilitu MsÚ Trnava. 

Kristína Marošová Trnava

Erik Štefánek, národný koordinátor kampane z OZ Mám rád cyklistiku nám zase predstavil akým spôsobom prebehla národná a ojedinelá kampaň Na bicykli do obchodu.

Erik Štefánek OZ Mám rád cyklistiku

 

Následne sa realizoval workshop v  troch skupinách, kde si mohli účastníci vymeniť skúsenosti z kampaní, teda čo funguje, čo nie, čo pripravujú alebo čo ich inšpirovalo.

 

 

 

V poslednej sekcii prvého dňa Michaela Hefková z Rozbicyklujme Nitru hovorila aké lekcie by sme mali prevziať a naučiť sa z Velocity 2017 z Holandska.

Nasledovala prezentácia maďarskej spoločnosti Cycleme Bicycle Systems , kde je riaditeľ Balázs Fóti, predstavil skúsenosti s prevádzkovaním systému verejných bicyklov.

Počas konferencie si mohli účastníci požičať bicykle od MSU Trnava, ktoré ich zaobstaralo 30 ako aj otestovať bicykle verejných bicyklov spoločnosti ARRIVA.

Arriva staff:-)

Taktiež počas oboch dní zamestnanci ukázali účastníkom riešenia cyklodopravy v Trnave.

 

Večer na radnici mesta prebehlo slávnostné odovzdávanie cien za ETM 2017, ktoré ocenila Slovenská agentúra životného prostredia. Mesta, ktoré tento rok vyhrali v jednotlivých kategóriách boli Skalica, Štúrovo,Trnava ako aj spoločnosť ARRIVA.

ocenení

Druhý deň konferencie odštartovala prezentácia prvého Inštitucionálneho plánu udržateľnej mobility mestského úradu Banská Bystrica a to Jánom Roháčom. Ide o zaujímavý a pilotný dokument , ktorý sa vypracoval pre konkrétneho zamestnávateľa v Slovenskej republike.

O problémoch  cyklistov v mestských križovatkách s poukázaním na zahraničné prístupy hovorila Ing. Anna Kollárová zo SZSI.

Anna Kollárová

Nasledovala prednáška Radeka Rangelova, Bimission, s.r.o. o možnostiach parkovania pre cyklistov, či už zo zahraničia alebo na Slovensku.

Radek Rangelov

Vzájomné ovplyvňovanie cyklistickej a pešej dopravy na úseku promenády Dunajského nábrežia v Bratislave predstavil Ing. Lisický z STU Bratislava, ktorý ale dosť rozčeril hladinu a vyvolal skutočne zaujímavú diskusiu o funkcii nábrežia a jeho riešení pre cyklistov a chodcov,tak aby nevznikali kolízne body.

Richard Lisický

V ďalšej sekcii predstavila výnimočný charitatívny projekt Kola pro Afriku Petra Mičková, pričom vysvetlila dôvod akým pomáha ČR africkej Gambii a to najmä deťom,aby mohli dochádzať z veľkých vzdialeností do škôl. Povedala aj o zapojením pilotného mesta Žilina, ktoré má poslať 70 bicyklov, pričom vyzvala prítomných aj na zapojenie z ostatných slovenských miest.

Petra Mičková

Cykloturistickú tému predstavil Jaroslav Juriga a to o potenciály Rieke Dunaj pre cykloturistov ako aj vodákov.

Radoslav Juriga

 

Zora Pauliniová z Cyklokoalície hovorila o svojich skúsenostiach s tým Ako zapojiť verejnosť do plánovania cyklodopravy, pričom ukázala rôzne príklady zo svojej praxe.

Zora Pauliniová

Posledná prednáška, ktorú prezentoval Marián Gogola (Žilinská univerzita, OZ MULICA) bola o Stratégii miest, ktoré to s cyklodopravou myslia vážne a porovnaním so stavom na Slovensku.

Marián Gogola

 

Na záver konferencie boli vyžrebovaní 3 účastníci, ktorí budú mať nasledujúci rok, konferenciu zadarmo. Samotný záver patril poďakovaniu mestu Trnava ako aj samotným organizátorom a partnerom konferencie s tým, že sa veľmi radi uvidíme opäť o rok.

Ďakujeme za záštitu všetkým partnerom menovite

  • Slovenskej agentúra Životného prostredia SR,
  • Ministerstvu Životného prostredia SR
  • Ministerstvu dopravy a výstavby SR
  • Mestu Trnava
  • OCIBB
  • Nadácii Ekopolis
  • OZ MULICA
  • ARIIVA
  • AKZENT

Samotné prezentácie si môžete stiahnuť tu:

https://goo.gl/WQL5Ks

Fotky z konferencie (Martin Bolo):

https://photos.app.goo.gl/IwGM8MABs3JgNk5K2

https://photos.app.goo.gl/4XTByNcnqbYg81Pu2

 

 

Hlavní partneři organizace

logo

Brussels Airlines

Brussels Airlines patří k hlavním partnerům organizace díky dlouhodobé podpoře ve formě poskytování letenek do Gambie v rámci Brussels Airlines Foundation zdarma. Bez této pomoci bychom měli cestu na africký kontinent velmi ztíženou. Děkujeme.



Přejít na web partnera
logo

Rubena

Rubena, s.r.o. je partnerem Kol pro Afriku od samého počátku, kdy jsme začali přemýšlet o potřebě kvalitních náhradních dílů. Srovnání kvality plášťů a duší této české značky s těmi, které jsou běžně v Africe dostupné, je velmi vypovídající. Děkujeme za obutí pro kola, která se točí a přináší radost i užitek na mmnoho stran. 



Přejít na web partnera
logo

Advanced AIRSEA

Advanced AIRSEA

je hlavním logistickým partnerem pro zasílání kontejnerů do Gambie. 

 

"Cokoliv, odkudkoliv a kamkoliv, po moři či vzduchem, malé či nadrozměrné."

To je přednost největší české společnosti v oboru námořních a leteckých přeprav.

 

Partnerství se posunulo v přátelství a ještě hlubší společnou cestu s manažerkou společnosti AIRSEA.

Paní Markéta Opavová se stala v roce 2023 předsedkyní Správní rady KPA.



Přejít na web partnera
logo

Toptrans

GENERÁLNÍ PARTNER PROJEKTU KOLA PRO AFRIKU

Společnost Toptrans EU, a.s. je dlouholetým štědrým partnerem společnosti Kola pro Afriku.

Společná cesta přinesla ještě větší sblížení a podporu vznikajícímu Bike Centru (řemeslná škola) v nitru Gambie. 

TOPTRANS se aktivně zapojuje do charitativních projektů a pravidelně podporuje organizace, které se zaměřují na pomoc potřebným. A to nejen na území, kde působí. Vedle České a Slovenské republiky je to například i Afrika, kde spolupracuje s obecně prospěšnou organizací Kola pro Afriku. „Svou sociální odpovědnost bereme vážně, proto se snažíme přispívat k pozitivním změnám ve společnosti,“ vysvětluje dobročinné aktivity Ilona Miteva, předsedkyně představenstva TOPTRANS. 



Přejít na web partnera
logo

DB Schenker

DB Schenker patří mezi hlavní partnery vnitrostátní logistiky darovaných kol ze sběrných míst ČR do Centrálního skladu KPA v Ostravě. 

 



Přejít na web partnera
logo

Nová šance

Nebýt všech dobrých duší z organizace Nová šance o.s., naše kola by se určitě netočila tak, jako tomu dnes je. Spolupráce probíhá převážně v centrálním skladu v Ostravě Koblově. Velmi děkujeme za možnost užívat tyto prostory a veškeré společné aktivity, nakládky, atp. Děkujeme.



Přejít na web partnera
logo

Věznice Heřmanice

Již řadu let spolupracujeme s Věznicí Heřmanice v oblasti montáží a oprav darovaných kol.  Vedení věznice velmi děkujeme za skvělou spolupráci. Právě zde se zářně naplňuje princip pomoci na mnoho stran. 



Přejít na web partnera
logo

Hasičský záchranný sbor ČR

HASIČI JSOU PROSTĚ ÚŽASNÍ!!!

HZS ČR pomáhá všude, kde je potřeba.

 

V Kolech pro Afriku pomáhají hasiči se svozy darovaných kol z různých koutů České republiky.

Společné cesty si velmi vážíme a děkujeme za ni.

 



logo

Nadace ČEZ

Podpora Nadace ČEZ v rámci Charitativní akce Pomáhej pohybem

Poprvé v roce 2015, kdy návštěvníci Colours of Ostrava vyšlapali 52 355 Kč na vybavení dílen pro zpracování darovaných kol v centrálním skladu a ve věznici Heřmanice. 

Podruhé v roce 2016, kdy si návštěvníci Colours of Ostrava kromě hudebních zážitků a zablácených bot odnesli také dobrý pocit z toho, že pomohli těm, kteří to potřebují. 

Během Charitativní akce Nadace ČEZ Pomáhej pohybem na dobročinných kolech vyšlapali pro organizaci Kola pro Afriku 101 635 Kč.  Šek Nadace ČEZ naší společnosti v sobotu 16.7. 2016 předala ředitelka festivalu Zlata Holušová spolu s generálním ředitelem ČEZ ESCO Kamilem Čermákem a generálním ředitelem ČEZ Korporátní služby Ivanem Lapinem.

Nadační příspěvek bude využit na přepravu dalších, přibližně 800 darovaných kol do Gambie. Zároveň z něj uhradíme speciální kurzy pro gambijské školní mechaniky, kteří se budou starat o tamější kolový park, a také servisní cyklistické vybavení školních dílen.

Potřetí v roce 2017, kdy se návštěvníci Colours of Ostrava na naši podporu zapojili do charitativní akce Nadace ČEZ Pomáhej pohybem přes mobilní aplikaci EPP. Tou nás podpořili při jakémkoli pohybu - při chůzi, na kole, při tanci atp. a díky nim jsme tak získali podporu 100 000,- Kč. Tato podpora byla tentokrát směrována na vylepšení pracovních podmínek v dílně centrálního skladu Kol pro Afriku v Ostravě Koblově. Částka 46 000 Kč bude využita na novou podlahu v dílnách, na nová okna, která přes zimu budou lépe izolovat teplo a novou elektroinstalaci, která je již v havarijním stavu. Další část finančních prostředků půjde na dovybavení dílny a cca. 30 000 Kč bude investováno do koupě náhradních dílů do Gambie. 

Podpora Nadace ČEZ štědře přišla jako akční součást festivalu Colours of Ostrava v letech 2018, 2019. Návštěvníci roztočili Oranžová kola pomoci a bylo to znát. 

A Nadace ČEZ šlape pro podporu projektu Kola pro Afriku i nadále. V roce 2023 jste na oranžových kolech Nadace ČEZ při Colours of Ostrava vyšlapali podporu 70.583 Kč. Při zatím posledním spojení v červenci 2024 v barevné Ostravě při Colours of Ostrava jste společně vyšlapali 70.275 Kč na podporu gambijských školáků v gambijském regionu Central River Region.

Úžasná jízda v tandemu pokračuje! Děkujeme vám všem, děkujeme Nadaci ČEZ.

 

 

 



Přejít na web partnera
logo logo

Záchranný útvar Hasičského záchranného sboru ČR

Spolupráce Záchranného útvaru HZS ČR a projektu Kola pro Afriku započala rokem 2016.  

 

HZÚ zachraňuje často ve velmi náročných a vypjatých situacích životy a majetky nás všech. Když je potřeba, jsou neodkladně na místě a řeší vše, co je potřebné.

Přesvědčili jsme o tom mnohokrát. Jsou to nepochybně skuteční hrdinové!!!

 

Hasiči v rámci projektu Kola pro Afriku sváží ze sběrných míst ČR darovaná jízdní kola k dalšímu zpracování. Toto spojení a podpora hasičů je pro projekt KPA nesmírně cenná a důležitá. 

Záchranný útvar HZS ČR z Hlučína tisíce darovaných jízdních kol. DĚKUJEME

 



Přejít na web partnera
logo

Moment charity shops

NADACE MOMENT - MOMENT prospěšný second hand

má své kořeny v anglické společnosti. Právě tam je koncept „charity shops“ doma. Do společnosti přináší velmi mnoho pozitivního, zjevného i na první pohled neviditelného. Tamní charity shops podporují malé i větší záměry, lokální či vzdálené, dávají lidem napříč věkem možnost smysluplného propojení v rolích dobrovolníků, v neposlední řadě přináší možnost nákupu, který nezatěžuje planetu.

MOMENT prospěšný second hand se stal se svými „charity shops“ zásadní podporou společnosti Kola pro Afriku a také dalších podobně laděných neziskových společností. MOMENT prospěšný second hand provozuje charitativní obchody. Výtěžek pro podporu záměrů partnerských charitativních organizací přináší z prodeje darovaných věcí, zejména oblečení, které prodejem vrací do života. MOMENT prospěšný second hand přináší nejen potřebné finance pro naplnění záměrů podporovaných společností, ale participuje na recyklaci a přináší ducha užitečnosti, a to z mnoha různých pohledů, přičemž hodnota dobrovolnictví je jednou z nich.

 



Přejít na web partnera
logo

Moravskoslezský kraj



logo

Město Ostrava



Přejít na web partnera
logo

AdVisio

Advisio - podpora marketingu a reklamy

Teprve v tandemu s dárci, partnery a dobrovolníky je možné roztočit kolo, které mění sny ve skutečnost. Život s kolem je příběhem téměř nás všech. Od mala nás kolo posunuje, my na něm dosahujeme různých cílů a mnohdy právě na kole překonáváme i sami sebe. Projekt Kola pro Afriku právě díky kolům přinesl proměnu snů ve skutečnost 15 tisícům dětí v malé africké zemi. S oporou partnerů, jakým je společnost Advisio marketing s.r.o., je náš dosah skutečně znát. Advisio spojuje Kola pro Afriku s veřejností a pomáhá tak vytvářet štědrou a laskavou komunitu, která otevírá svou pozornost gambijským dětem na jejich cestě za vzděláním. Jsme vděční, že můžeme společně tvořit a měnit tak nesnáz lidí naší společné planety. Jsme vděční za podporu zvláště v oblastech, kde naše umění již nestačí. Právě tam nastupuje Advisio se svým uměním a chutí pomoci. Děkujeme za společnou cestu, vážíme si vaší blízkosti. 



Přejít na web partnera
logo

SMOLO CZ, s.r.o.



Přejít na web partnera
logo

TV Noe

TV Noe je televizí dobrých zpráv. Můžeme to zcela potvrdit. Několikrát nás televize přizvala k zvěstování o tom, jak se projektu daří, kam zrovna vedou jeho cesty. Jejich zájem o projekt se tak plynule posunoval k divákům. Někteří nás svou štědrostí následovali a začali podporovat. Otevřeli sběrná místa, darovali kola, řekli dalším, o čem Kola pro Afriku jsou. TV Noe ve své typické štědrosti šla s námi od počátku, aniž bychom si to do hloubky uvědomovali. Byli s námi i u první nakládky kol. Následně vyslali do Gambie televizní štáb, aby zachytil, jaké je to při předávce jízdních kol tamním školákům. Pavel Zuchnický a Štěpán Lankočí přivezli obrazový materiál, který nám stále připomíná, jaké to bylo na počátku a s prvními českými koly v Gambii.

Setkání v TV Noe v pořadu Za obzorem



Přejít na web partnera
logo

Maersk Czech Republic s.r.o.



Přejít na web partnera
x
Příspějte školákům v Gambii